Procentai
RETRO

PJD – proga atnaujinti Bažnyčios bendravimo su jaunimu būdus

budusJau tik savaitė iki Pasaulio jaunimo dienų Lisabonoje pradžios. Apie pasirengimus šiam didžiajam tarptautiniam įvykiui, kuriame dalyvaus šimtai tūkstančių jaunuolių iš viso pasaulio, pasakoja PJD organizacinio komiteto vadovas, Lisabonos vyskupas augziliaras Americo Aguiaras, kuris per rugsėjo 30 d. vyksiančią konsistoriją taps kardinolu.

Tai pirmas tokio masto renginys Portugalijoje. Užsiregistravo 600 000 jaunuolių iš 183 šalių. Manoma, kad bendras dalyvių skaičius gali pasiekti milijoną. Tai tikrai nemenkas iššūkis, bet kartu ir didelė atsakomybė, paskutinėmis pasirengimų dienomis sakė vyskupas vokiečių katalikų žinių agentūrai KNA duotame interviu.

Per pastaruosius ketverius metus nuo 2019 m. Panamoje vykusių PJD pasaulyje įvyko daug dalykų: socialinių konfliktų, ekonominių krizių, koronaviruso pandemija, o dabar dar ir karas Ukrainoje. Visa tai daro didelę įtaiką ir jaunimui, paveikia jų gyvenimą, lūkesčius, ateities viziją. Dėl to Per Pasaulio jaunimo dienas norima suteikti jaunuoliam daugiau balso. Jaunimas yra ne tik ateitis, bet ir dabartis, dėl to reikia žinoti, kad jauni žmonės mano apie dabarties problemas, kalbėjo vyskupas A. Aguiaras. Bus kalbamasi apie aplinkosaugos problemas, pandemiją, karą Ukrainoje ir kitus konfliktus, visuotinę brolystę. Bus kalbamasi  apie tiltų tarp skirtingų religijų ir visuomenių tiesimą; taip pat apie popiežiaus Pranciškaus trokštamą humaniškesnį ekonomikos modelį, labiau orientuotą į socialinį teisingumą.

Kone visi Lisabonoje vyksiančių Pasaulio jaunimo dienų dalyviai yra gimę po 1990 m., tai yra laikai, kai jau buvo visuotinai paplitusios skaitmeninės komunikavimo technologijos. Dėl to visiškai atsisakyta spausdintų leidinių, brošiūrų ar informacinių lapelių. Net piligrimo knyga su maldomis ir giesmėmis yra parengta tik skaitmeninės programėlės formatu.

Organizatoriai taip pat prašė jaunimą atkreipti dėmesį į vadinamąjį CO2 pėdsaką, kurį jie paliks keliaudami į Lisaboną, ir buvo pasiūlyta įvairių idėjų, kaip jį kompensuoti renkant atliekas ar sodinant medžius. Kai kuriose šalyse šiuo tikslu vyko medžių sodinimo akcijos, kuriose dalyvavo keliauti į PJD Lisabonoje besirengianti jaunimas.

Kitas pasirengimų PJD aspektas – išlaidos, ekonominė našta, kuri gula ant organizatorių pečių. Vyskupas A. Aguiaras  neslėpė, kad šia prasme neišvengta kritikos ir priekaištų. Tačiau PJD – tai ne tik išlaidos, bet ir investicija. Reikia atsiminti, kad per PJD Lisabonos miestas ir Portugalija atsidurs daugybės žmonių dėmesio centre ir tai turės didelį, kitais būdais sunkiai pasiekiamą reklaminį poveikį.

Vyskupas pasakojo, kad Portugalijos vyriausybė skyrė PJD rengimui maždaug 30 mln. eurų, Lisabonos miestas – 35 mln. eurų. Dar 30 mln. gauta iš įvairių aukotojų. KPD organizatoriai yra įsitikinę, kad galiausiai balansas bus teigiamas. Kai kalbama apie Lisabonos miesto išleistus 35 mln. eurų, reikia atsiminti, kad didelė dalis šios sumos buvo skirta miesto infrastruktūros atnaujinimui.

Pokalbyje buvo užsiminta apie daugiausiai kontroversijų sukėlusį dalyką – pakylą su altoriumi, prie kurio popiežius aukos PJD uždarymo Mišias Lisabonos Težo parke. Pakyla turėjo būti devynių metrų aukščio, kad visi dalyviai, esantys maždaug šimto futbolo aikščių plote, galėtų stebėti baigiamąsias Mišias. Atsižvelgiant į kritiką dėl labai didelės šio statinio sąmatos projektas buvo pakeistas ir dabar scena bus perpus mažesnė ir tik keturių metrų aukščio. Tačiau bus įrengta daugiau ekranų, kad visi galėtų stebėti Mišias. Tai leido mums sumažinti išlaidas beveik perpus – nuo 4,9 mln. iki 2,9 mln. eurų.

Galiausiai vyskupo, būsimojo kardinolo, atsakingo už PJD Lisabonoje organizavimą, buvo klausiama, kokia dabartinė jaunimo ir Bažnyčios bendravimo Portugalijoje padėtis? Ar jaunimas ir Bažnyčia suranda bendrą kalbą. Vyskupas atsakė, kad tai priklauso, nuo konkrečių situacijų ir konkrečių asmenų sugebėjimo užmegzti dialogą. Tačiau, kad ir kaip būtų, Bažnyčia supranta, kad reikia keisti ir modernizuoti savo kalbą ir bendravimo kanalus, kad būtų įmanoma pasiekti jaunimą. Akivaizdu, kad tarp Bažnyčios ir jaunimo yra bendravimo problemų, kurias reikia išspręsti. Vyskupas yra įsitikinęs, kad Pasaulio jaunimo dienos bus gera proga pagerinti Bažnyčios darbą su jaunimu Portugalijoje ir suteikti jaunimui svarbesnį vaidmenį vyskupijų gyvenime.

Šia tema vyskupas Americo Aguiaras kalbėjo ir neseniai Portugalijos viešojo transliuotojo televizijos kanalo RTP Noticias perduotame interviu. Vyskupas paaiškino, kad Bažnyčia į Pasaulio jaunimo dienas nežiūri kaip į paslėptą būdą atversti jaunimą į tikėjimą. Pasaulio jaunimo dienos nebuvo, nėra ir neturi būti atsivertimo renginys, bet turi būti galimybė pažinti ir gerbti vieni kitus kaip brolius ir seseris. Bažnyčia ne primeta save, o tik nori pasiūlyti liudijimą, kaip gyvasis Kristus perkeičia žmogaus gyvenimą. (jm / Vatican News)

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode