Vairas
Kavaliauskas
Aktyvios kaimo bendruomenės drąsiai imasi pokyčių

jurbarkoliutAktyvios vietos veiklos grupės (VVG) įvairiuose Lietuvos regionuose jau kuria sumanų kaimų ir socialinio bei bendruomeninio verslo projektus. Su keliais jų susipažino žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, Jurbarko rajone aplankęs evangelikų liuteronų parapijos diakoniją „Jurbarko Sandora" ir susitikęs su asociacijos „Martyno žąsys“ vadove.

Jonavoje be tėvų augantys vaikai Kalėdas sutiks naujuose namuose

vaikunamasJonavos rajono savivaldybėje nebeliko institucinės vaikų globos – septyni be tėvų augantys jaunuoliai iš Vaiko ir šeimos gerovės centro persikėlė į naują gyvenamąjį namą Panerių gatvėje.

Bendruomeninių globos namų gyventojus su įkurtuvėmis pasveikino savivaldybės vadovai, socialinių, švietimo ir kitų rajono įstaigų atstovai.

„Džiaugiamės, kad vis daugiau vaikų atranda vietą globėjų namuose, todėl institucinė globa Jonavoje tapo nebeaktuali, – sako Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius. – Linkiu vaikams šiuose namuose užaugti stipriems ir savarankiškiems, kad vėliau mokėtumėte kurti savo gyvenimus patys ir galėtumėte padėti kitiems“.

Plungėje ketinama steigti pusiaukelės namus

pusiaukeleLietuvos kalėjimų tarnyba Plungėje ketina steigti pusiaukelės namus – įstaigą, kurioje apsigyvens laisvės atėmimo bausmes bebaigiantys atlikti nuteistieji.

Šiam tikslui Lentpjūvės gatvėje už 520 tūkst. eurų buvo įsigytas pastatas.

„Čia bus galima apgyvendinti iki 28 asmenų – vyrų ir moterų. Inicijuodama pusiaukelės namų plėtrą, Lietuvos kalėjimų tarnyba stengiasi, jų tinklą Lietuvoje paskirstyti taip, kad po vienus pusiaukelės namus būtų kiekvienoje Lietuvos apskrityje“, – BNS teigė Lietuvos kalėjimų tarnybos atstovė Virginija Vervečkaitė.

Plungėje atidengtas paminklas dr. Bronislovui Lubiui

lubiuiSpalio 21 d. Plungėje įvyko svarbios iškilmės – kunigaikščių Oginskių dvaro parke, šalia žaliojo tiltelio, atidengtas paminklas vienai iškiliausių asmenybių Lietuvoje – 1990 metų kovo 11 dienos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui, Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentui, Plungės garbės piliečiui ir Plungės krašto sūnui dr. Bronislovui Lubiui (1938–2011).

Šiauliuose atidaromos beveik du dešimtmečius planuotos naujos kapinės

kapinesŠalia Šiaulių vakarinio aplinkkelio, 38,3 hektaro plote spalio pabaigoje bus atidarytos naujos Daušiškių kapinės. Apie naujas miesto kapines trūkstant vietų senosiose pradėta kalbėti dar 2005 metais, o 2010 metais nupirkus žemę jų įrengimo procesas užtruko teismui panaikinus detaliuosius planus. 

Marijampoliečiai nesutiko atsisakyti beveik 200 kaimų ir gyvenviečių pavadinimų

marijampoleMarijampolės savivaldybės siūlymas naikinti beveik 200 kaimų ir gyvenviečių pavadinimus nesulaukė gyventojų palaikymo. Etnologai įspėjo, kad priėmus tokį sprendimą būtų padaryta žalos tradicijoms ir mokslui.

Nors savivaldybės surengtoje apklausoje dalyvavo vos 3,5 proc. suinteresuotų gyventojų, jie pareiškė neigiamą nuomonę dėl siūlomų pakeitimų, todėl savivaldybė ketina atsižvelgti į šią poziciją.

„Nuomonę išsakė nedidelė gyventojų dalis, ko gero, paliksime gyvenamąsias vietoves, bet su nustatytomis ribomis, jos dabar yra nenustatytos“, – BNS sakė Marijampolės savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Tautvydas Berteška.

Šeštadienį Lietuvos miestai ir miesteliai nušvis žalia spalva

zaliastiltasKiekvienais metais antrąjį spalio šeštadienį įvairiais renginiais ir akcijomis minima Europos organų donorystės diena. Taip siekiama atkreipti žmonių dėmesį į organų donorystės temą ir prasmę, nes be gyventojų pritarimo sudėtingas donorystės procesas negalėtų vykti. Organų donorystės idėjai skleisti šiais metais net, 27 Lietuvos savivaldybės vienijasi ir žalia spalva, simbolizuojančia viltį, apšviečia reikšmingiausius miestų ir miestelių objektus: pastatus, tiltus, bažnyčias, alėjas ir pan.

„Gyvastis“: žvakučių uždegimo iniciatyva kviečia padėkoti organų donorams

gyvastiLietuvos asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė: „Džiaugiamės, kad mūsų skleidžiama pagarbos iniciatyva plečiasi ir vis daugiau Lietuvos tą dieną skiria didvyriams padėkoti. Pacientai, kuriems išgelbėta gyvybė ir gyvenimas tęsiasi – geriausiai supranta tokios dovanos vertę. Kiekvienas iš jų dėkingumą išreiškia savaip, tačiau bendra iniciatyva, bendra pagarba pakylėja organų donorystės idėją, ji skleidžiasi vis plačiau“. A. Degutytė sako, jog asociacijos nariai tikisi, kad tradiciniu renginiu tapusi iniciatyva aprėps kuo platesnę mūsų šalies dalį. O tai reiškia, kad organų donorystės žinią – jos prasmę ir galimybes – sužinos vis daugiau žmonių.

Maltiečiai sveikino senjorus: jūsų praeitis būtina ateičiai kurti

maltieJungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 1990 m. spalio 1-ąją paskelbė Tarptautine pagyvenusių žmonių diena. Tai puiki proga padėkoti garbaus amžiaus žmonėms, atkreipti dėmesį į jų išgyvenimus ir bėdas, pasidžiaugti jų išmintimi ir nerūšiuojant pasakyti – nėra niekieno senelių, džiuginkime vyresniųjų širdis ir semkimės išminties iš jų patirties.

Maltiečiai globoja 2320 senelių – silpniausiems vežioja maistą, padeda buityje, lanko juos užklupus vienatvei ir ligai, skatina kartų draugystę, stipresnius įtraukia į veiklas ir rūpinasi ne visada sočia jų kasdienybe.

Seminaras regioninės žiniasklaidos atstovams

seminarRugsėjo 14–15 dienomis Vilniuje, „Europos namuose“, vyko seminaras regioninės žiniasklaidos atstovams, kurį organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje ir Europos Parlamento biuras Lietuvoje. Diskusijose dalyvavo Europos Parlamento nariai, žinomi politikai, valstybinių institucijų atstovai ir kitų sričių specialistai. Pusšimtis žurnalistų iš visos Lietuvos turėjo galimybę pasisemti žinių, susitikti su politikais, specialistais bei išgirsti atsakymus į rūpimus klausimus.

N. Akmenėje atverta 100 mln. eurų tvarios statybos konstrukcijų gamykla

vmgRugsėjo 13 d. Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) oficialiai atverta pirmoji Baltijos šalyse ir vos trečioji Europoje konstrukcijų tvariai statybai gamykla. „VMG Lignum Construction“ gamykloje Skandinavijos, Š. Amerikos, Australijos ir didžiosioms Europos rinkoms kasmet planuojama pagaminti produkcijos už 150 mln. eurų. Naujoji gamykla taip pat sukurs 200 naujų darbo vietų, iš kurių 140 – jau užpildyta.

Muziejai kviečia pažinti lietuviškosios gotikos ženklus Dzūkijoje

muziejukeliaslazdijaiŠ. m. gegužės 18 d., minint Tarptautinę muziejų dieną, Trakų istorijos muziejuje startavo Lietuvos muziejų asociacijos inicijuojama nauja Lietuvos muziejų kelio (LMK) projekto kultūros paveldo sklaidos šešerių metų programa „Gimtoji Europa".

Ji sumanyta pasitelkiant Česlovo Milošo (Czeslawas Miloszas (1911-2004)) esė „Gimtoji Europa“, kurią Nobelio premijos laureatas sukūrė emigracijoje. Tai esė apie Europą rytų europiečio, rašytojo akimis, kurios įžvelgė kaip būti Europoje ir jaustis europiečiu, nepamirštant gimtosios vietos, o kartu jaučiant ir suvokiant įvairių Europos kultūrų sąveiką.

Jubiliejinė „Bėk bėk, žirgeli!“ šventė

zirgaiPirmąjį birželio šeštadienį, jubiliejinį kartą į Niūronis kvies tradicinė kultūros ir žirgų sporto šventė „Bėk bėk, žirgeli!“. Čia sugužės žirgų ir įvairiausių pramogų mylėtojai.

Pirmą kartą Lietuva eina „Camino Lituano keliu“

caminoBalandžio 29 d. Lietuvoje atidarytas pėsčiųjų žygio sezonas „Lietuva eina Camino Lituano keliu“, į kurį įsijungė 18 savivaldybių, per 1000 žmonių. Šiuo keliu išsirengė ir mažeikiškiai: Pikeliuose paskelbta oficiali pėsčiųjų žygių sezono pradžia ir atidaryta nauja Camino Lituano atšaka Pikeliai–Židikai–Ylakiai–Renavas–Seda.

Renginio Mažeikių rajone organizatoriai – Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras bei Pikelių ir Židikų bendruomenės.

Lietuvos kariuomenės baikerių klubas „Perkūnas MCC“ – Mažeikiuose

 

baikeriu1Gegužės 6-ąją oficialiai į kelius pajudės būriai motociklininkų. Baikerių klubų Lietuvoje yra ne vienas. Mažeikiuose iki šiol buvo trys klubai. Šiemet, penkiolikos metų sukaktį atšventęs, karių motociklininkų klubas „Perkūnas MCC“ atėjo ir į Žemaitiją – Mažeikius. Šio klubo visi nariai – kariškiai, tarnaujantys arba tarnavę Lietuvos kariuomenėje.

„Šokių kokteilyje“ – šokėjai iš visos Lietuvos

sokiaiKovo 31 d. Mažeikių kultūros centro Pramogų salėje vyko jau trečiaisis šokių studijos „SŽ-ŠOKIAI“ (vad. Sandra Žiubikienė ) respublikinis suaugusiųjų šokių festivalis „Šokių kokteilis 2023“.

Dalyvavo apie 300 šokėjų iš visos Lietuvos: Joniškio, Šiaulių, Ventos , Žemaičių kalvarijos, Tryškių, Priekulės, Kelmės, Nevarėnų ir Mažeikių.

Mažeikiai. Auksinis internetas, tūkstančiai įmaučių ir paskutinę dieną gendantys automobiliai

savivaldybePateikiu išsamią Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narių išlaidų ataskaitą, išvadas ir tolimesnius žingsnius. https://open.substack.com/.../mazeikiai-auksinis...

Mažeikiai tapo pirmąja savivaldybe „Skaidrinam“ projekte, kurios tarybos narių išmokas išanalizavau, padariau išvadas ir kreipiausi į pačią savivaldybę bei STT prašydamas atlikti tyrimą. 

Po gaisro Skuodo rajono rinkimų apylinkėje rinkėjai nukreipiami balsuoti kitur

balsadezePo nedidelio gaisro mokyklos pastate Skuodo rajone, kur įsikūrusi rinkimų apylinkė, savivaldos rinkimuose dalyvaujantys asmenys nukreipiami balsuoti kitur, darbą čia tikimasi atnaujinti atkūrus elektros tiekimą, skelbia Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Tarnybos pranešimą apie kilusį gaisrą Skuodo rajone, Gėsalų kaime, buvusiame mokyklos pastate, kur vyksta balsavimas savivaldos rinkimuose, gavo 14.42 val., pranešta, kad rūksta dūmai.

Atnaujintas Žemaičių vyskupystės muziejus vasarą kvies į varpinės bokštą, naujas erdves

Nuo 2021 metų kapitalinį remontą išgyvenantis Žemaičių vyskupystės muziejaus pastatas Varniuose šių metų vasarą kvies į varpinės bokštą, išplėstas ekspozicijų erdves, naujai atvertas patalpas.

Kaip BNS nurodė Žemaičių muziejus „Alka“ atstovė Donata Kazlauskienė, Žemaičių vyskupystės muziejus pradėtas remontuoti 2021 metais dėl drėgmės pažeistos fasadų cokolinės dalies, netinkamų medžiagų naudojimo ankstesnių remontų metu, nepakankamo elektrinio šildymo muziejuje.

Nuo Lyduvėnų tilto atsivers unikalus kraštovaizdis

lydKitais metais lankymui bus pritaikytas ilgiausias (599 m) ir aukščiausias (42 m) Lietuvoje Lyduvėnų geležinkelio tiltas, esantis Dubysos regioniniame parke. Lankytojai galės gėrėtis nuo jo atsiveriančiu unikaliu kraštovaizdžiu.

Telšiuose atidaryta Sakralinio paveldo ekspozicija

Gruodžio 6-ąją, minint 231-ąjį Telšių miesto gimtadienį, buvusio Bernardinų vienuolyno ir Telšių kunigų seminarijos patalpose (Katedros a. 6) atsivėrė nauja muziejinė erdvė Telšiuose – Žemaičių muziejaus „Alka“ Sakralinio paveldo ekspozicija, pasakojanti Žemaitijos religinio gyvenimo istoriją. Dar vieno – visiškai naujo, unikalaus – muziejinio objekto atsiradimas, praturtins jau ir taip neįkainojamą Telšių sakralinį kompleksą ant Insulos kalvos.

„Tele2“ pristatė grojaraščius visai Lietuvai: ar žinote, kaip skamba Žemaitija?

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ padovanojo specialius grojaraščius Lietuvai – komiko ir laidų vedėjo Pauliaus Ambrazevičiaus sudaryti dainų sąrašai yra dedikuoti 5 regionams. Grojaraščius rasite „Spotify“ platformoje „Tele2 Laisvas“ paskyroje. Šie dainų sąrašai sukurti neatsitiktinai – plačiausią mobilųjį 4G „Laisvą internetą“ dabar galima įsigyti pasinaudojus išskirtiniais kainų pasiūlymais.

Šiuo metu itin palanki proga sudaryti „Tele2 Laisvo interneto“ sutartį – išsirinkite jums labiausiai tinkantį pasiūlymą ir pasinaudokite išskirtinėmis kainomis interneto paslaugoms. Visą informaciją apie pasiūlymus galite sužinoti čia.

Trakuose, XIV teatrų festivalyje „Kanapė“ – ir „Visavi“ iš Mažeikių

Teatrų festivalis „Kanapė“ pirmą kartą buvo surengtas 1992 metais. Pavadinimo autorė šviesios atminties aktorė Kazimiera Kymantaitė. Į pastebėjimus apie galimai narkotinį pavadinimą ji pasakė:  „O ką, teatras – ar ne narkotikas? Kai kartą paragauji to narkotiko, visam gyvenimui pakliūvi į jo pinkles“. 

Festivalyje dalyvavo: Latvijos Valkos miesto teatras, Kretingos rajono kultūros centro Egidijaus Radžiaus teatras, Trakų Karališkasis teatras.

Tauragė apdovanota už pusiaukelės namų plėtrą, nors tokių namų savivaldybėje nėra

Tauragė praėjusį mėnesį apdovanota „Auksine krivūle“ – taip Teisingumo ministerija įvertino savivaldybės indėlį į pusiaukelės namų plėtrą. Tačiau Tauragėje tokių namų kol kas nėra, mat valdžios institucijos dar derasi su siekiamo įsigyti pastato savininku.

Ministerija teigia, kad Lietuvos savivaldybių asociacijos renginyje spalio pabaigoje Tauragę apdovanojo ne už pačius namus, o už indėlį stiprinant jų tinklą.

Neringa švenčia gyvenvietės ištakų istoriją – patvirtinta nauja gimtadienio data

Neringai minint 585-ąjį jubiliejų iškilmingame tarybos posėdyje patvirtinta nauja miesto gimtadienio data, taip pat pasirašyta Neringos savivaldybės bendradarbiavimo sutartis su Koblevo miestu Ukrainoje.

Miesto istorijos ištakomis taryba vienbalsiai patvirtino istorikų pasiūlytą datą – 1437 m. lapkričio 11-ąją: Nidos smuklės mokesčių mokėjimo fakto paminėjimą istoriniuose šaltiniuose.

Iki šiol Neringa savo gimtadienį švęsdavo pažymėdama 1961 m. lapkričio 15-ąją, kuomet į vieną administracinį vienetą buvo sujungtos keturios Kuršių nerijos gyvenvietės – Nida, Juodkrantė, Preila ir Pervalka.

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurso 2022 nugalėtojai

Šiemet jau trečią kartą organizuotas Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas, kurio tikslas – skatinti etninės kultūros ir tautinio paveldo (tradicinės architektūros, tradicinių amatų, gyvūnų bei augalų nacionalinių veislių, kulinarinio paveldo, etnokultūrinės žinijos, papročių, gamtą tausojančio gyvenimo būdo) plėtrą kaimo turizmo sektoriuje.

Pasibaigus kaimo turizmo vasaros sezonui, išrinkti šių metų konkurso nugalėtojai. 

Telšiuose – skulptūrų parkas „Akademija“

Neretai, pabaigus studijas, sulaukiama klausimų: „O kas po to?“, „O kur padėsi savo baigiamąjį darbą?“, „O ką veiksi?“ Atsakome: vienų Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto absolventų darbai keliauja per parodas, kitų – susiranda jaukią vietą kolekcininkų ar privačių užsakovų prieglobstyje, o dar kitų menininkų sukurti darbai tampa visų pamėgtais lankytinais objektais!

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode