Pirmą kartą Mažeikiuose – tikra istorija paremtas Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis „Miškelis“ apie Rainių tragediją (2)

miskelRugsėjo 18 dieną Mažeikių kultūros centre (Naftininkų g. 18) bus rodomas kritikų ir publikos įvertintas draminis spektaklis „Miškelis“. Kūrinio režisierius – Valentinas Masalskis, dramaturgijos autorius – Auksiniu scenos kryžiumi už šią pjesę apdovanotas rašytojas Mindaugas Nastaravičius.

 

Klaipėdos jaunimo teatro (KJT) „Miškelis“ – spektaklis apie tikrus 1941-ųjų birželio 24-osios įvykius, kai Telšių rajone, Rainių miškelyje vyko politinių kalinių žudynes. Įvairiuose Lietuvos teatro festivaliuose apdovanotą pastatymą režisierius V. Masalskis apibūdina kaip giesmę apie atmintį, prisimenant Rainių aukas ir mėginant atsargiai prisiliesti prie XX a. tragedijų temos.

„Tai istorija iš mūsų visų, mūsų senelių ir tėvų atminties. Istorija, kuri nesibaigė ir mumyse vis dar tęsiasi. „Miškelyje“ mes girdime daugybę balsų, tarp jų klaidžiojame, kol pagaliau išgristame tą vieną, apie kurį gieda visi aplinkui – apie nužudytą ir palaidotą žmogų, sugrįžusį namo“, – sako V. Masalskis.

Prieš 82 metus, pirmosios sovietų okupacijos paskutinę savaitę (1941 m. birželio 22–28 dienomis), Lietuvoje buvo nužudyta daugiau kaip 1000 kalinių ir civilių gyventojų. Traukdamiesi iš Lietuvos, Raudonosios armijos kariai kartu su vietiniais kolaborantais rengė masines žudynes. Žiaurumu išsiskyrė įvykiai Telšių kalėjime – birželio 24-osios naktį 76 politiniai kaliniai atvežti į netoli esantį Rainių miškelį, kuriame buvo nužudyti ir paskubomis užkasti.

Paveikią ir vaizduotę žadinančią spektaklio atmosferą kuria Paulės Bocullaitės sumanyta minimalistinė ir iškalbinga scenografija, ją papildo šviesų dailininko Justo Bø sprendimai. 2022 m. pristatytam spektakliui muziką kūrė kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė. Vizualinės priemonės ir įtaigus garso takelis teatro žiūrovams padeda įsijausti į skaudžius istorinius įvykius ir jų sūkuryje atsidūrusių žmonių likimus. Nors ilgą laiką manyta, kad Rainių istorija neturi nė vieno gyvo liudytojo, vėliau paaiškėjo, kad iš žiaurių žudynių vietos pavyko pabėgti vienam žmogui – Jonui Šapalui.

„Sovietmečiu bijojęs pasekmių, apie Rainių įvykius ir išsigelbėjimą jis niekam neprasitarė. Tačiau 1988-aisiais, išgirdęs apie specialiąją komisiją Rainių žudynėms tirti, laiške Lietuvos Aukščiausiajai Tarybai jis papasakojo tos nakties aplinkybes“, – pasakoja spektaklio dramaturgas M. Nastaravičius, rinkęs archyvinę, dokumentinę medžiagą apie Rainių žudynes.

Spektaklyje „Miškelis“ vaidina didelė jaunų teatro profesionalų komanda: KJT trupės nariai, „Taško teatro“ aktoriai ir teatro grupė „Æmotion“.

Daugiau informacijos: www.kjt.lt, bilietus platina www.bilietai.lt

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode