Kavaliauskas
Iš Rusijos susigrąžinta mergaitė sveikatos sutrikimų nepatyrė – Vaiko teisių vadovė

mergaiteIš Rusijos antradienio vakarą susigrąžinta mergaitė, kurią į šią šalį neteisėtai išgabeno tėvas, sveikatos pažeidimų nepatyrė, su mama bus toliau palaikomas ryšys dėl reikalingos pagalbos, sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė.

„Mergaitė tikrai yra saugi ir, atrodo, realių sveikatos pažeidimų ar kitų dalykų nėra“, – LRT televizijai trečiadienio rytą sakė Ilma Skuodienė.

Mergaitė į Rusiją išgabenta rugpjūčio 27 dieną. Tądien į policiją kreipėsi jos motina, kuri pranešė, kad 37 metų Algirdas Švanys paėmė jų mažametę dukrą ir jos sutartu laiku negrąžino.

Atliekant paiešką nustatyta, kad vyras su dukra valtimi perplaukė Šilutės rajone tekančią Skirvytės upę ir taip kirto Lietuvos ir Rusijos valstybinę sieną.

Mergaitės grąžinimą komplikavo tai, jog A. Švanys, kaip teigė Rusijos pareigūnai, turi šios šalies pilietybę.

Susigrąžinti dukros į Rusiją antradienį buvo išvykusi jos mama.

Pasak socialinės apsaugos ministrės Monikos Navickienės, sėkmę susigrąžinant mergaitę „labai neapibrėžtomis“ aplinkybėmis lėmė intensyvi, koordinuota Lietuvos pusės komunikacija su Rusijos puse.

„Esminis dalykas buvo turbūt iš karto prasidėjęs darbas mūsų tiek diplomatinės tarnybos, tiek vaiko teisių gynėjų institucijų, ryšio mezgimas su institucijomis Rusijos pusėje, taip pat ir, žinoma, pačios mamos noras, ryžtas vykti į Kaliningradą savo dukters ir pagalba nevyriausybinių organizacijų, kad viskas vyko vienu metu, stipriai koordinuotai“, – LRT radijui sakė ministrė.

I. Skuodienė taip pat pabrėžė, kad labai svarbus veiksnys buvo pačios mamos aktyvumas, siekiant susigrąžinti dukrą.

„Tikrai mama labai buvo išsitraukusi, labai bendradarbiavo, aktyviai dėliojo visus veiksmus ir tikrai tame dalyvavo. Tai, man atrodo, šalia institucijų susitelkimo, buvo labai svarbus mamos bendradarbiavimas“, – žurnalistams trečiadienį sakė ji.

Pasak I. Skuodienės, ši patirtis yra neeilinis sukrėtimas tiek motinai, tiek ir tokio mažo amžiaus mergaitei, todėl joms toliau bus teikiama visa reikiama pagalba.

„Šiandieną sutarėme, kad kontaktuosime, pasižiūrėsime, kokios pagalbos reikia mergaitei, kokios pagalbos reikia mamai. Dabar svarbiausia, kad jos pailsėtų ir tikrai esame pasiruošę padėti tiek, kiek galėsime ir padėti išspręsti situaciją iki galo“, – kalbėjo ji.

I. Skuodienės teigimu, Rusijos vaiko teisių institucijos nuo pat pradžių bendradarbiavo su Lietuvos tarnybomis, teikė reikiamą informaciją ir „tikrai dalyvavo teikiant pagalbą, perduodant mergaitę mamai“.

„Rusijos tarnybos nuo pat pirmos dienos, kai mes kreipėmės į jas, jos bendradarbiavo, teikė informaciją, tiek telefonu, tiek raštu“, – vėliau kalbėjo ji.

Ji sakė neturinti žinių, kaip toliau elgsis mergaitę į Rusiją išsivežęs jos tėvas ir ar jis taip pat planuoja sugrįžti į Lietuvą. I. Skuodienė sakė taip pat nenorinti vertinti, kaip tėvas rūpinosi dukra, kol ši buvo su juo Rusijoje.

Vyras yra pripažintas įtariamuoju dėl vaiko pagrobimo bei neteisėto valstybės sienos perėjimo, teismas jam už akių yra skyręs suėmimą.

M. Navickienė sakė neturinti žinių, kad motinai ir mergaitei reikėtų pareigūnų apsaugos.

„Jeigu toks poreikis atsirastų, be abejo, mama ir vaikas būtų saugomi, tačiau tokių indikacijų kol kas bent jau aš iš institucijų pusės neturiu, kad būtų poreikis“, – kalbėjo ministrė.

I. Skuodienė teigė, kad dar anksti kalbėti, ar po šio įvykio iš A. Švanio gali būti atimtos tėvystės teisės ir šiuo klausimu darbą pirmiausia turės atlikti ikiteisminio tyrimo institucijos.

Jos duomenimis, savavališkų vaikų išsivežimo atvejų pasitaiko apie 25-28 per metus – tiek kai vaikai išsivežami į užsienį, tiek kai jie neteisėtai parvežami į Lietuvą iš kitos šalies.

BNS nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode